THE BASIC PRINCIPLES OF IRYDOTOMIA LASEROWA

The Basic Principles Of irydotomia laserowa

The Basic Principles Of irydotomia laserowa

Blog Article

Przeciwwskazaniami do wykonania irydotomii laserowej jest brak wglądu do komory przedniej z powodu przymglenia rogówki lub dużego stopnia spłycenie komory przedniej, które mogą utrudnić techniczne wykonanie zabiegu. Trudności te muszą być jednak rozpatrywane indywidualnie w odniesieniu do konkretnego pacjenta, ponieważ czasami mimo wystąpienia takich utrudnień wykonanie irydotomii jest najlepszą metodą leczenia np. w przypadku ostrego zamknięcia kąta komory przedniej, wykonanie tego zabiegu może przerwać atak jaskry i zabezpieczyć nerw wzrokowy przed uszkodzeniem.

Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do wykonania irydotomii. Nie ma potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.

Skuteczność irydotomii jest bardzo wysoka. Dzięki niej u chorego można bezboleśnie wyleczyć jaskrę. Po przeprowadzonum zabiegu pacjent może spokojnie wrócić do domu.

Irydotomia ma także zastosowanie w leczeniu ostrego ataku jaskry (ostrego zamknięcia kąta). Jest to stan całkowitego zamknięcia kąta przesączania z gwałtownym narastaniem ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Osobom wymagającym zabiegu takiego jak irydotomia, Warszawa ma dużo do zaoferowania. Irydotomia laserowa to zabieg bezbolesny, wykonywany jedynie po miejscowym podaniu kropli znieczulających do oka.

kąt przesączania, zwany również kątem tęczówkowo-rogówkowym nadmiar cieczy wodnistej jest odprowadzany z gałki ocznej do krążenia systemowego. Zaburzenia w krążeniu cieczy wodnistej w obrębie gałki ocznej mogą stanowić przyczynę rozwoju jaskry z zamkniętym kątem przesączania. Irydotomia laserowa - co to za zabieg?

Irydotomia laserowa ma za zadanie poszerzenie kąta i umożliwienie cieczy wodnistej dotarcie do beleczkowania i dalszych dróg odpływu z oka. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu jest jaskra pierwotna zamkniętego kąta lub potwierdzony badaniem okulistycznym wąski kąt komory przedniej o dużym ryzyku zamknięcia. Irydotomia laserowa wykonywana jest również w niektórych przypadkach jaskry barwnikowej, gdzie kąt jest wprawdzie otwarty, ale celem zabiegu jest wypłaszczenie podstawy tęczówki i zmniejszenie jej kontaktu z obwódką rzęskową, co zmniejsza irydotomia laserowa ilość wysypującego się barwnika.

Irydotomia laserowa polega najogólniej na wytworzeniu przy użyciu energii lasera otworu w obwodowej części tęczówki. Pozwala to na uzyskanie alternatywnej drogi przepływu i krążenia cieczy wodnistej oka z jej komory tylnej do przedniej. Zabiegowe wytworzenie nowej drogi przepływu zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co sprawia, że zmniejsza się ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego i rozwoju jaskry.

Podczas operacji pacjent leży na stole, a jego głowa i oko zostają unieruchomione. Cała procedura wykonywana jest przez lekarza, który obserwuje oko przez mikroskop i używa specjalnych mikronarzędzi.

W kolejnym kroku za pomocą lasera przecina się tęczówkę w odpowiednim miejscu. Dzięki temu powstaje swobodna przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka.

Irydotomia laserowa jest wykonywana w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli osoby ubezpieczone mogą mieć wykonany zabieg bezpłatnie. Należy się jednak liczyć z pewnym oczekiwaniem w kolejce. Zależy to od konkretnej placówki.

Irydotomia laserowa może być wykonana bezpłatnie, w zakresie świadczeń NFZ. Dotyczy to osób ubezpieczonych, które otrzymały skierowanie od specjalisty. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że wymaga to wówczas oczekiwania w kolejce na zabieg.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę. Możliwe powikłania i put upępowanie po zabiegu

Irydotomia laserowa znalazła zastosowanie w leczeniu jaskry. Zabieg 10 przeprowadza się u pacjentów, którym zagraża całkowite zamknięcie się kąta tęczówkowo-rogówkowego, co może skutkować ostrym atakiem jaskry. Na czym polega irydotomia laserowa? Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu?

Report this page